Pieskaroties kādam apģērba gabalam, automašīnas durvīm, sveicienā pastieptai rokai vai pāri galvai velkot džemperi, šķiļas dzirksteles – un izrādās, to ir iespējams novērst.
Fizikā šo parādību zina kā statiskās elektrības izlādi. Savukārt lādiņš rodas, berzējot dažādus materiālus, piemēram, vilnu un sintētiku. Elektroni no vienas virsmas pāriet uz otru, uzkrājas, un rodas statiskā elektrība. Piemēram, sarokojoties ar cilvēku, kurš tikko aizvēris portatīvo datoru, berzējis plaukstu gar džemperi vai plastmasas krēsla atzveltni, notiek statiskās elektrības izlāde.
Telpās mēdz būt sauss gaiss, un tie ir piemēroti apstākļi, lai uz dažādām virsmām un apģērba rastos statiskās elektrības lādiņš. Šā iemesla dēļ mēbeles pievelk putekļus. Arī mati ir tik viegli, ka šo fizikālo parādību tajos ir grūti nepamanīt – pozitīvi lādēti mati atgrūžas cits no cita un iet pa gaisu. Žāvējot matus ar fēnu, karstuma ietekmē tie kļūst vēl vairāk neaizsargāti pret statisko elektrību, jo sausajā gaisā gluži tāpat atgrūžas mata virskārtas zvīņas un sliktāk pieguļ pie mata stiebra, padara tos negludus un pūkainus.
Matu pastiprinātu elektrizēšanos veicina sintētiskas virsdrēbes un cepures. Dažreiz to ietekmē pat vilnas zeķes kājās! Friziere Nadežda Lavrova piebilst, ka statisko elektrību vairāk pievelk mati, ja ir sausa galvas āda. Tādēļ jāizvēlas koka vai speciāla antistatiska materiāla ķemmes un sukas. Par šo problēmu ir padomājuši arī matu kosmētikas ražotāji, jo pret elektrizēšanos ir nopērkami speciāli izsmidzināmi balzami. Īsu matu ieveidošanai piemērots ir matu vasks, gariem matiem – putas. Pakāpenisks matu griezums statiskajai elektrībai ir mazāk pakļauts nekā taisni, gari, vienā līmenī apgriezti mati.
Situāciju var vērst par labu, telpās mitrinot gaisu, regulāri veicot mitro uzkopšanu, valkājot apģērbu no dabiskiem materiāliem. Ja mājās paredzēts remonts, no dabiskiem materiāliem ieteicams izvēlēties arī grīdas un apdares materiālus, mēbeles. Ja vien nav alerģijas pret dažādām ķīmiskām vielām, mazgājot apģērbu, lieti noderēs speciāli antistatiskie līdzekļi. Arī mēbeles var apsmidzināt ar tām paredzētiem antistatiskiem līdzekļiem. Vide būs mazāk elektrizēta, ja sadzīves tehnika un visas elektroniskās ierīces, kam turklāt ir daudz metāla daļu, būs sazemētas. Informātikas speciālists Edgars Šterns brīdina, ka statiskā elektrība, kas izlādējas pret portatīvo datoru, ierīci var pamatīgi sabojāt.
Avots: